Главная » 2010 » Лютий » 19 » Микулинці
13:49

Микулинці

Мику́линці (давні назви: Мику́лин, Мику́линь) — селище міського типу в Теребовлянському районі Тернопільської області на річці Серет, центр Микулинецької селищної ради, якій підпорядковані також села Воля, Конопківка і Кривки. Населення — 3457 осіб (2001).

Найближча залізнична станція Микулинці-Струсів знаходиться за 4 км від поселення у селищі міського типу Дружба.

Містечко вважається найдавнішим на Тернопільщині та одним із найдавніших на Західній Україні.

У Микулинцях багато пам'яток архітектури та природи. Зокрема руїни замку 16 століття, Троїцький костел, Церква святої трійці, палац 19 століття та інші, а також давній парк. Поблизу селища розташована бота­нічна пам'ятка природи місцевого значення Микулинецькі буки.

Географія

Микулинці розташовані у Східній Європі, Західній Україні, в центрі Тернопільської області, на півночі Теребовлянського району.

Селище межує на півночі з селом Лучка Тернопільського району, на сході з селом Воля, на півдні Кривки, на південному заході з селом Ладичин і на заході — селом Конопківка (усі — Теребовлянського району).

Площа зелених насаджень становить 29 га.

Поблизу Микулинців проходить автомагістраль E85 Берестя—Чернівці—Одеса.

У селищі є джерела лікувальних, мінеральних вод.
Відстані до обласних центрів

Відстань до:

    * Тернополя — 18,4 км
    * Івано-Франківська — 83,1 км
    * Хмельницького — 97,3 км.

Рельєф

Містечко розташоване на підвищеній платоподібній, розчленованій ярами та балками поверхні. Схили широкої заплави Серету урвисті, річище меандрує.

Клімат

Середня температура січня становить −5,5 °C, липня — +18,3 °C.

Середня річна кількість опадів — від 550 до 600 мм.[3]. За кліматичним районуванням Тернопільської області селище розташоване у так званому «холодному Поділлі».

Замок
Руїни Микулинецького замку

Микулинецький замок

У 1550 р. власниця Микулинців Йорданова звеліла звести тут мурований замок для захисту від нападів татар, що грабували ці землі мало не щороку. Фортеця була закладена на місці дерев'яної оборонної споруди. Замок давав почуття відносної безпеки. Він витримував не одну осаду, на його мурах до цієї пори видно сліди розпеченої смоли, яка лилася на голови нападаючих.

Великої шкоди фортеці завдало військо Ібрагіма Шишмана у 1672 році. Облога тривала два тижні (15 днів), після чого у Микулинцях закінчилося продовольство. Почалися переговори з турками. За здачу ворог обіцяв волю обложеним, але не дотримав слова. Майже всіх чоловіків порубали, а жінок, дітей та ремісників взяли в ясир.

Вже в 18 століття замок починає занепадати, втрачає своє оборонне значення, і 1815 австрійський барон Конопка, купивши фортецю, організовує в ній суконну фабрику.

З початку XX ст. замок було залишено на самознищення. Ніяких робіт по реставрації не велося. Проте до 900-річчя Микулинців проектний інститут «Укрпроектреставрація» (місто Львів) виготовив документацію на відновлення замку.

Замок має вигляд квадрата з довжиною стін 75 метрів і товщиною оборонних мурів — 2 метри. На 3 кутказ замку височать круглі вежі, які мали 3 яруси з бійницями для гармат. Із західного боку, де оборонні мури додатково захищені глибоким ровом, замок мав в'їзну браму із звідним мостом. Ще один в'їзд у замок зі східного боку. Всередині фортеці були житлові будинки, а під ними льохи і підземні ходи.

Троїцький костел

Троїцький костел у Микулинцях

Вигляд на костел з об'їзної

Унікальним пам'ятником архітектури національного значення є кам'яний костел 18 століття, котрий нині належить до римо-католицької церкви.

Спочатку в Микулинцях знаходився дерев'яний костел Івана Хрестителя. Пізніше на тому самому місці був збудований теперішній кам'яний.

Збудований архітектором А. Мошинським в стилі бароко, за іншими джерелами за проектом архітектора Тальовського. Костел існував наприкінці XVI століття. У 1780—1785 роках парафію Микулинці обслуговували ченці Згромадження отців-місіонерів.

Протягом 1799—1816 років у парафії відбулось багато змін: ремонт храму після сильної бурі, зміна пароха, встановлення нових дзвонів. У роки війни костел був повністю залишений і закритий.

В 1989 році була відновлена парафія Трійці Пресвятої. Парафія належить до Чортківського деканату Львівської архидіїцезії.

Палац

Вигляд на палац збоку

Пам'ятка архітектури — палац графів Реїв. Споруджений вкінці 18 століття на кошти Потоцьких, перебудований у 19 столітті в силі ампір магнатом Яном Конопкою. В XVIII ст. Людвика подарувала його графові Мнішекові.

Палац розташований в старому семигектарному парку, де росте багато давніх дерев, зокрема 3 ясени віком понад 200 років.

Зараз у приміщенні палацу діє лікарня-санаторій.
Категория: Микулинці | Просмотров: 8167 | Добавил: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]